Chudnutie

Ak potrebujete schudnúť

Veľa ľudí musí stratiť nejakú váhu. Ak vám lekár povie, že máte nadváhu alebo obezitu, je dôležité, aby ste sa snažili schudnúť. O spôsob, ako schudnúť, môžete požiadať svojho lekára a možno aj dietológa. Pre niektorých ľudí to môže byť o niečo ťažšie schudnúť kvôli svojim génom alebo kvôli ich okolnostiam, ako napríklad výber potravín v ich dome. Ale so správnou podporou a dobrým plánom sa môžete dostať na zdravú váhu. Viac informácií o chudnutí:Nepotrebujete špeciálnu diétu, ako je low-carb alebo high-proteín diétu schudnúť. Najlepší spôsob, ako schudnúť, je dostať správnu zmes živín a energie, ktoré vaše telo potrebuje. Uvádzame niekoľko tipov, ako schudnúť zdravým spôsobom:

    Dodržiavajte sprievodcu potravinami. Je ťažké vedieť, ktoré potraviny si vybrať. Naša príručka MyPlate môže byť veľkou pomocou. Povzbudí vás, aby ste jedli celé zrná, zeleninu a ovocie. Tieto potraviny sú plné vlákniny, ktoré vám môžu pomôcť cítiť sa naplno.
    Odrežte tuky. Potrebujete tuk, ale aj malé množstvo tukov má veľa kalórií. Prečítajte si štítky, aby ste zistili, koľko tuku má jedlo. A skúste znížiť na vyprážané potraviny a na mäso, ktoré majú vysoký obsah tuku, ako sú hamburgery.
    Jedzte menej sladkostí a nezdravé občerstvenie. Cukrovinky, sušienky a koláče majú často veľa cukru a tuku a nie veľa živín. Ďalšie informácie o lieči, ktoré sú chutné a výživné.
    Vyhnite sa sladké nápoje. Snažte sa nepiť veľa sladkých sód, energetických nápojov a športových nápojov. Môžu pridať veľa kalórií. (Existuje asi 10 balíkov cukru v 12 oz sódy.) Tiež sa snažte nepiť veľa ovocnej šťavy. Voda je skvelou voľbou. Pridajte ďalší kúsok citrónu alebo striekajúcej šťavy pre viac chuti.
    Dostať dostatok spánku v noci. Mnoho dospievajúcich zostať príliš neskoro. Zostať neskoro často zvyšuje nočné občerstvenie a nízku energiu na druhý deň ráno (čo by ste mohli byť v pokušení poraziť nejakým jedlom).
    Obmedzte rýchle občerstvenie. Štúdie ukazujú, že čím rýchlejším jedlom budete jesť každý týždeň, tým väčšie je riziko zvýšenia hmotnosti. Pokúste sa obmedziť rýchle občerstvenie na jedenkrát týždenne alebo menej.
    Riešenie problému hladu s vlákninou a proteínmi. Nečakajte, kým nebudete takí hladní, že bude ťažké robiť inteligentné voľby potravín. Namiesto toho, keď sa začnete cítiť hladní, zjedzte malé občerstvenie, ktoré kombinuje bielkovinu s jedlom, ktoré má vysoký obsah vlákniny, ako napríklad celozrnný krakovač s nízkotučným syrom. Jedná sa o plnenie, ale nie balené s kalórií.
    Buďte si vedomí toho, koľko jete. Ak si nie ste istí, koľko sa považuje za jednu službu, môžete sa naučiť čítať štítky. Môžete tiež jesť menej, ak používate menšiu platňu. Snažte sa jesť priamo z veľkého balíka potravín – je to ľahké stratiť cestu týmto spôsobom. A ak ste v reštaurácii, zistite, či si môžete vziať nejaké zvyšky.
    Premýšľajte o tom, prečo jete. Niekedy jeme naplniť iné potreby ako hlad, ako je nuda, stres alebo osamotenie. Ak to urobíte, zistite, či môžete myslieť na iné spôsoby, ako tieto potreby uspokojiť. Zvážte volanie priateľa alebo počúvanie nejakej skvelej hudby. A ak si myslíte, že máte emocionálne problémy, porozprávajte sa s dospelým, ktorému dôverujete.
    Uviesť do chodu. Jeden skvelý spôsob, ako schudnúť, je tým, že je fyzicky aktívny. Každý deň by ste sa mali zamerať celkovo na 60 minút miernej alebo intenzívnej fyzickej aktivity. Ak ste neboli za chvíľu aktívni, začnite pomaly. Viac informácií nájdete v sekcii Fitness na adrese girlshealth.gov.
    Strih na sedenie okolo. To znamená menej času na televíziu, internet a iné formy obrazovky. Namiesto toho sa zamerajte na svoju „hodinu aktívneho hrania“.

Šikanovanie a hmotnosť

Deti sa šikanujú z mnohých dôvodov, vrátane nadváhy. Šikanovanie nie je nikdy v poriadku a môžete sa dozvedieť viac o tom, ako sa s tým vysporiadať.

Pamätajte si, že chudnutie je o tom, že zdravé zmeny vo vašom živote, ktoré môžete držať – a nie len jednorazová diéta.
Ako nestratiť vrcholovú hmotnosť

To môže byť lákavé hľadať rýchlu opravu, ak potrebujete schudnúť. Pamätajte však, že ak niečo znie príliš dobre na to, aby to bola pravda, pravdepodobne je. Majte na pamäti tieto tipy:

    Vyhnite sa výstrelok stravy. Fad diéty často umožňujú len niekoľko druhov potravín. To znamená, že nedostávate všetky živiny, ktoré potrebujete. A tieto diéty môžu spôsobiť, že budete chudnúť na krátky čas, ale potom budete pravdepodobne získať späť rýchlo. Prečítajte si viac o diéte [Fad diety].
    Vyhnite sa chudnutie prášky a iné produkty rýchle-strata. Väčšina piluliek na chudnutie, nápojov, doplnkov a iných produktov, ktoré si môžete kúpiť bez lekárskeho predpisu, sa nepreukázalo, že fungujú. V skutočnosti môžu byť veľmi nebezpečné. Ak uvažujete o užívaní liekov na chudnutie alebo podobných produktov, povedzte to najskôr svojmu lekárovi.