Chudnutie

Sú elektromotory vodotesné?

Prevažná väčšina elektromotorov nie je vodotesná, hlavne preto, že nie je potrebná pre aplikáciu, v ktorej sa používajú. Je možné vytvoriť vodotesný elektromotor. Hydroizolácia však prichádza s ďalšími nákladmi a zároveň obmedzuje celkový výkon. Tieto náklady sú často užitočné len pre špecifické aplikácie, ako sú čerpadlá a manipulácia s tekutinami, čističe bazénov, terénne vozidlá a iné aplikácie, kde môže byť motor vystavený kvapalinám.
Ako si urobiť elektrický motor vodotesný?

Existuje mnoho spôsobov, ako urobiť elektromotor vodotesný. Medzi najbežnejšie a najúčinnejšie metódy hydroizolačných elektromotorov patria:

    Špecializované puzdro: Pokrytie elektromotora v špecializovanom puzdre je jedným z najbežnejších spôsobov vytvorenia určitej ochrany pred poškodením vodou. Špecializované prípady sú drahé.
    Vodotesné hriadeľové tesnenia: Ochrana pohyblivých častí elektromotora, najmä hriadeľa a ložísk. Vodotesné hriadeľové tesnenia vytvárajú uzavretý priestor pre vnútorné fungovanie motora.

Pri skúmaní hydroizolačných riešení majte na pamäti, že každá stratégia poskytuje rôzne úrovne ochrany pred kvapalinami. Niektoré špecializované prípady môžu napríklad jednoducho chrániť pred striekajúcou vodou, zatiaľ čo iné môžu motor úplne ponoriť – aj keď do určitej hĺbky.

Je tiež dôležité si uvedomiť, že mnohé metódy izolácie obmedzia prúdenie vzduchu do motora, čo negatívne ovplyvní maximálny výkon motora. Spoľahlivú prevádzku zaručuje frekvenční menič.