Zdravie

Výhody zdravých návykov

Vplyv dobrého zdravia
Viete, že zdravé návyky, ako je dobré jesť, cvičiť a vyhýbať sa škodlivým látkam, dávajú zmysel, ale premysleli ste niekedy, prečo ich praktizujete? Zdravým zvykom je akékoľvek správanie, ktoré má prospech z vášho fyzického, duševného a emočného zdravia. Tieto návyky zlepšujú celkovú pohodu a cítia sa dobre.

Zdravé návyky sa ťažko rozvíjajú a často si vyžadujú zmenu vášho myslenia. Ale ak ste ochotní obetovať svoje zdravie, dopad môže byť ďalekosiahly, bez ohľadu na váš vek, pohlavie alebo fyzické schopnosti. Tu je päť výhod zdravého životného štýlu.

Kontroluje hmotnosť
Jedenie správne a pravidelné cvičenie vám pomôžu vyhnúť sa nadmernému prírastku hmotnosti a udržiavať zdravú váhu. Podľa Mayo kliniky je fyzická aktivita nevyhnutná na dosiahnutie vašich cieľov na zníženie telesnej hmotnosti. Aj keď sa nesnažíte schudnúť, pravidelné cvičenie môže zlepšiť kardiovaskulárne zdravie, posilniť imunitný systém a zvýšiť vašu energiu.

Plánujte najmenej 150 minút strednej telesnej aktivity každý týždeň. Ak nemôžete venovať toto množstvo času na cvičenie, pozrite sa na jednoduché spôsoby, ako zvýšiť aktivitu počas dňa. Skúste napríklad vyraziť namiesto jazdy, vziať schodisko namiesto výťahu alebo tempo, keď hovoríte na telefóne.

Vyváženie stravy riadenej kalóriou môže tiež pomôcť pri kontrole hmotnosti. Keď začnete deň so zdravou raňajkami, vyhnite sa tomu, aby ste sa neskôr dostali hladovku, čo by mohlo viesť k rýchlemu občerstveniu pred obedom.

Navyše preskočenie raňajok môže zvýšiť hladinu cukru v krvi, čo zvyšuje ukladanie tukov. Zahrňte najmenej päť porcií ovocia a zeleniny do vašej stravy denne. Tieto potraviny, ktoré majú nízky obsah kalórií a vysokú výživu, pomáhajú pri kontrole hmotnosti. Obmedzte spotrebu sladkých nápojov, ako napríklad sódy a ovocné šťavy, a vyberte chudé mäso ako ryby a morky.

Zlepšuje náladu
Robiť to, čo robia tvoje telo, sa tiež vyplatí pre tvoju myseľ. Klinika Mayo poznamenáva, že fyzická aktivita stimuluje produkciu endorfínov. Endorfíny sú mozgové chemické látky, ktoré vám umožňujú cítiť sa šťastnejšie a uvoľnenejší. Konzumácia zdravej výživy a cvičenia môže viesť k lepšej fyzike. Budete sa cítiť lepšie vo svojom vzhľade, čo môže zvýšiť vašu dôveru a sebavedomie. Krátkodobé výhody cvičenia zahŕňajú znížený stres a zlepšenie kognitívnych funkcií.

Nie je to len diéta a cvičenie, ktoré vedú k lepšej nálade. Ďalším zdravým zvykom, ktorý vedie k lepšiemu duševnému zdraviu, je vytváranie sociálnych spojení. Či už ide o dobrovoľníctvo, vstup do klubu alebo navštevovanie filmu, spoločné aktivity pomáhajú zlepšiť náladu a duševné fungovanie tým, že udržujú myseľ aktívnu a serotonínovú úroveň vyváženú. Neizolujte sa sami. Strávte čas s rodinou alebo priateľmi pravidelne, ak nie každý deň. Ak existuje fyzická vzdialenosť medzi vami a blízkymi, použite technológiu, aby ste zostali v spojení. Získajte telefón alebo začnite videorozhovor.

Bojuje proti chorobám
Zdravé návyky pomáhajú predchádzať určitým zdravotným stavom, ako sú srdcové choroby, mŕtvica a vysoký krvný tlak. Ak sa staráte o seba, môžete udržať hladinu cholesterolu a krvného tlaku v bezpečnom rozsahu. To udržuje vašu krv plynule tečúcou, čím sa znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení.

Pravidelná telesná aktivita a správna strava vám môžu tiež zabrániť alebo vám pomôcť zvládnuť široké spektrum zdravotných problémov vrátane:

metabolický syndróm
cukrovka
depresie
určitých druhov rakoviny
artritída
Uistite sa, že plánujete fyzickú skúšku každý rok. Váš lekár skontroluje Vašu hmotnosť, srdcový tep a krvný tlak, rovnako ako vzorku moču a krvi. Táto schôdza môže odhaliť veľa o vašom zdraví. Je dôležité, aby ste sa poradili so svojím lekárom a vypočujte si odporúčania na zlepšenie vášho zdravia.

Zvyšuje energiu
Všetci sme zažili letargický pocit po jedle príliš nezdravé jedlo. Keď budete jesť vyváženú stravu, vaše telo dostane paliva, ktoré potrebuje na riadenie vašej energetickej hladiny. Zdravá výživa zahŕňa:

celé zrniečka
chudé mäso
nízkotučné mliečne výrobky
ovocný
zelenina
Pravidelné fyzické cvičenie taktiež zvyšuje svalovú silu a zvyšuje vytrvalosť, čím vám dodáva viac energie, hovorí klinika Mayo. Cvičenie pomáha dodávať kyslík a živiny do vašich tkanív a váš kardiovaskulárny systém pracuje efektívnejšie, aby ste mali väčšiu energiu, aby ste mohli ísť o svoje každodenné aktivity. Pomáha tiež zvýšiť energiu tým, že podporuje lepší spánok. To vám pomôže rýchlejšie zaspávanie a hlbší spánok.

Nedostatok spánku môže spôsobiť rôzne problémy. Okrem pocitu únavy a pomalosti sa môžete tiež cítiť podráždeným a náladový, ak sa nedostanete dosť spánku. Navyše, nesprávna kvalita spánku môže byť zodpovedná za vysoký krvný tlak, cukrovku a srdcové choroby a môže tiež znížiť vašu dĺžku života. Ak chcete zlepšiť kvalitu spánku, dodržujte plán, v ktorom sa zobudíte a spíte spať každú noc v rovnakom čase.