Zdravie

Horčík a psoriáza

Psoriáza, kožné ochorenie charakterizované zvýšenými ružovými svrbivými léziami, ktoré sú spôsobené nahromadením vysušených, odumretých kožných buniek, môže postihnúť ľudí akéhokoľvek veku. Zdá sa, že nerovnováha imunitného systému zohráva úlohu vo vývoji tohto stavu a spúšťacie faktory zahŕňajú stres, obezitu, poranenia kože a infekcie, studený vzduch, fajčenie a nadmernú konzumáciu alkoholu. Ak uvažujete o užívaní horčíkových doplnkov na liečbu Vašich príznakov, porozprávajte sa s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

O horčíku

Horčík je esenciálny minerál, ktorý sa nachádza vo všetkých orgánoch vášho tela. Podieľa sa na aktivácii niekoľkých enzýmov a regulácii vápnika a iných živín. Podľa University of Maryland, Medical Center väčšina Američanov nekonzumuje dostatok potravín bohatých na magnézium. Na základe niektorých výskumných štúdií môžu doplnky na báze horčíka prospieť aj jednotlivcom postihnutým psoriázou.
výskum

Zlúčeniny horčíka v kombinácii so žiarením slnečných lúčov môžu účinne riadiť stav kože, ako je psoriáza a atopická dermatitída, podľa štúdie publikovanej v októbri 2000 v časopise The Journal of Investigative Dermatology. Výskumníci zistili, že zlúčeniny horčíka z Mŕtveho mora pozitívne ovplyvňujú určité bunky v koži, ktoré sa podieľajú na zápale a tvorbe psoriatických lézií.

Prípravok, ktorý obsahuje horčík, vápenaté soli zinku a kyselinu fumarovú, bol schválený na liečbu psoriázy v Nemecku a vykazuje významné zlepšenie symptómov psoriázy, čo naznačuje výskumný tím z oddelenia dermatológie, Dermatologikum, Hamburg, Nemecko. Až 70 percent ľudí, ktorí ju užívajú, zaznamenáva zlepšenie stavu do štyroch mesiacov liečby. Tento doplnok nemá toxické alebo imunitné supresívne účinky, podľa tejto štúdie, uverejnenej v marci 2007 vydanie “Indian Journal of Dermatology.”
zdroje

Horčík bohaté potraviny, ktoré sú zelené listovej zeleniny, obilia a orechov. Horčík je tiež k dispozícii ako protihodnotový doplnok v Severnej Amerike a najlepšie absorbovanými produktmi sú citrát horečnatý, glukonát a laktát. Suplementy horčíka sú tiež lepšie absorbované telom, keď sa berú do úvahy spolu so zložením komplexu B.
dôležité informácie

Obráťte sa na kvalifikovaného zdravotníckeho pracovníka, aby ste zistili optimálne dávkovanie horčíka, ktoré môže pomôcť zvládnuť Váš stav. Ďalšie prírodné terapie, ktoré môžu zlepšiť príznaky psoriázy, zahŕňajú vitamíny, bylinky, homeopatické lieky, diétu, chiropraktiku a akupunktúru. Majte na pamäti, že horčík nenahrádza a nemal by sa používať ako náhrada štandardnej liečby predpísanej pre psoriázu. Horčík nie je schválený US Food and Drug Administration na liečenie psoriázy.